Try these:

0850 885 2227
Sizi Arayalım

Neden Her Öğretmen Yurtdışı Turu Gerçekleştirmelidir?

admin tarafından

Seyahat etmek hayattaki en iyi öğretmendir derler, peki ya seyahat etmek öğretmenlere ne öğretir ve onlar için neden önemlidir? Yurtdışı turu gerçekleştirmek, meslek farketmeksizin herkes için önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, peki neden öğretmenler ve eğitimciler için özellikle önemli? Bu mesleği özel kılan nedir ve seyahat etmekle bağlantısı nedir?

Öğretmenlik, en kutsal mesleklerden biri olmakla birlikte, çok fazla sabır gerektiren, zorlu ve çoğu zaman az takdir edilen bir meslektir. Ortalama bir öğretmenin programı genellikle toplantılarla, ders planlarıyla ve sınıflarla dolu ve soluklanmak için çok az yeri olan bir programdır. Ancak en büyük avantajlardan biri de tatillerdir. Bir öğretmen olarak, çoğu kişinin sahip olmadığı seyahatleri yapmak için tatil zamanınız var. Sanki seyahat için tasarlanmıştır. Kış tatiliniz, bahar tatiliniz ve yaz tatiliniz, yeniden şarj olmanız, aklınızı yeni bilgilerle doldurmanız, yeni bir pasaport damgası ve ömür boyu sürecek hatıralar ile sınıfa geri dönmeniz için bir fırsattır. O halde bu fırsatı kullanarak görebileceğiniz çok fazla yer ve yapabileceğiniz çok fazla şey var!

Öğrencilerinize bir ders kitabında bulamadıkları bilgi derinliğini sınıfa taşıyabileceksiniz 

Yurtdışı turuna çıkmayı ile tatil yapmayı karıştırmayınız, ikisi  aynı şey değildir. Tatilin amacı genellikle ailenizle yada arkadaşlarınızla dinlenmek,  rahatlamak, eğlenmek ve hatıralar biriktirmek, oysa turun amacı yeni şeyler keşfetmek, deneyimlemek ve öğrenmektir. Bir öğretmen olarak, kendi bilgi ve deneyimlerinizi yeni nesil çocuklarına aktardığınız için, bir yurtdışı turuna çıkmak mesleğinizi daha iyi bir sekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.  Çünkü, seyahat etmek, sizi ders kitabının ötesine götürür. Konuları anlatırken, sınıfa gerçek deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi getirerek renk katabileceksiniz. İşlediğiniz bir konuyu seyahat yoluyla deneyimlemek ve bunu paylaşmak için gerçek hikayelerinizin yada fotoğraflarınızın olması konuyu canlandıracak ve çocuklara daha iyi kavrayabilmeleri için yardimci olacaktir. Öğrettiğiniz herhangi bir konu, Tarih, Coğrafya, Edebiyat yada Müzik olabilir, seyahatlerdeki deneyimlerinizi ekleyerek öğrencilerinizin hayal güçlerine dokunabileceksiniz. 

Öğrencilerle daha iyi iletişim kurabileceksiniz

Bir öğretmen, mimar, avukat veya başka bir meslek sahibi olun, seyahat etmenin en iyi nedenlerinden biri, farklı milletlerin geleneklerini, davranışlarını ve felsefelerini öğrenmenize yardımcı olmasıdır. Nereye giderseniz gidin, dünya görüşünüzü değiştirecek yeni yaşam biçimleri hakkında bilgi edinecek ve deneyimleyeceksiniz. Buda mevcut bilginizin dünyanın sadece küçük bir bölümünü temsil ettiğini fark etmenize yardımcı olacaktır. 

Günümüzde, ülkemizde farklı ulusların sayısının artmasıyla birlikte, farklı uyruklardan, farklı kültürlerden oluşan bir sınıfa sahip olmanız daha olasıdır. Yurtdışı turuna çıkıp, yeni kültürler deneyimlemek, bakış açınızı genişletir ve diğer kültürleri takdir etmenizi sağlar. Gelenekleriniz ve kültürünüz dünyanın sadece küçük bir bölümünü temsil ettiğini anladığınızda, kendi sınıfınızdaki çocuklar ve aileleri de dahil olmak üzere başkalarını öğrenmeye ve kabul etmeye daha hazır olursunuz. Bu gelişmiş bilinç ve yeni bakış açısı, hem çocuklarla hem de aileleriyle iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Bununla birlikte,

Öğrencileriniz için örnek teşkil edeceksiniz 

Öğrenciler her gün televizyonda, internette, sokakta ve hatta evde, sorumlu bir vatandaş olmanın ne demek olduğuna dair kötü örneklere tanık oluyorlar. Dünyadaki çoğu ülkelerde yabancı düşmanlığı ve kapalı görüşlülüğün yaygın olması ile, öğrencilerin farklılıklardan korkmayan, tam tersine onları takdir eden yetişkinler tarafından yetiştirilmelidir. Bir öğretmen olarak, gelecek nesli eğitmek ve onların geleceğini şekillendirmek en önemli görevlerinizden bir tanesidir. Dünya turuna çıkmak, yeni maceralara açık olmak, ve yeni görüşlere sahip olmak, öğrencilerinizi dünyamızın ihtiyacı olan açık fikirli ve yenilikçi yetişkinlere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Öğrencilerinize karşı empati kurabileceksiniz 

Yurtdışında artık kendi etki alanınızın efendisi değilsiniz, yeni şeyler öğreniyor ve deneyimliyorsunuz. Öğrenci olmanın ne demek olduğunu çok iyi hatırlatıyor, ögrencilerinize karşı daha anlayışlı ve daha çok empati kurabiliyorsunuz. Özellikle de,  ilk kez böyle bir tura çıkmışsanız, ilk gün okula gitmek için evlerden çıkan çocuklar gibi hissedeceksiniz, konfor bölgeniz dışında, yeni yüzler görecek ve yeni bilgiler edineceksiniz. 

Seyahat etmek, öğrenme arzumuzu ve dünyadaki doğuştan gelen merakımızı yeniden ortaya çıkarır. O zaman, birakin bir başkası öğretmen olsun. Siz öğrenci olun, dinleyen taraf olun. İçeriği icin  bir başkasının endişelenmesine izin verin. Bir öğrencinin nasıl hissettiğini hatırlatmak, sizin öğretim biçiminizin daha faydalı olması için yeni fikirler verebilir.

Seyahatlerde önünüze çıkabilecek zorluklarla başa çıkmak size sabırlı olmayı öğretir. Sabırlı ve anlayışlı olmak, tatilin tadını çıkarmanın anahtarıdır. Muhtemelen zaten biliyorsunuz, ama bunlar aynı zamanda etkili bir öğretmen olmanın olmazsa olmazlarıdır.

Yabancı dilinizi geliştirebileceksiniz

Seyahatin tadını çıkarırken ayni zamanda, yabancı dilinizi geliştirme, pratik etme veya yeni bir dil öğrenme fırsatınız var. Yabancı dil öğretmeni olmasanız bile, ikinci bir dili geliştirmenin veya sıfırdan bir dil öğrenmenin birçok kariyer avantajı vardır. Öğretmen olduğunuzda, birden çok dil bilmek daha özel pozisyonlar edinmenize ve yabancı dil becerileri henüz tam olarak gelişmemiş olan öğrencilerle iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek arzu edilen bir özelliktir.

Meslektaşlarınızla tanışma fırsatı yakalayacaksınız

Yurtdışına bir grupla beraber tura çıkıyorsanız, bu sizin icin yeni insanlarla tanışmanın ve yeni arkadaşlıklar kurmanız için çok iyi bir fırsat olacaktır. Zaman geçtikçe, bu yeni tanıştığınız ve yeni deneyimleri paylaştığınız insanlar seyahatinizin en güzel yanlarından biri olacaktır. Karışık grubun içinde belkide farklı yerlerden gelen öğretmenlerle bağlantı kurma fırsatınız olacak. Bir yandan hem birlikte yeni yerler keşfetmiş, yeni hatıralar biriktireceksiniz hem de diğer yandan mesleğiniz hakkında ilham kazanmış olacaksınız, deneyimlerinizi ve bilgilerinizi onlarla paylaşacaksınız. 

Ve en önemlisi,

Egleneceksiniz

Tüm bu yeni bakış açılarını kazanma ve kendinizi geliştirme konusundaki konuşma ile öğretmenlerin yurtdışı turuna çıkması için en önemli nedenlerinden birini unutmamak gerek: eğlenmek!

Öğretmenlik stresli ve yorucu olabilir. Yurtdışına çıkmak tam tersi, bu yorucu rutine mola vermek icin harika bir yol olmalı. Yenilenmiş ruh ve güçle sınıfa geri dönmeniz için size gereken alanı ve sessizliği verebilir. Elbette, seyahatin size ve öğrencilerinize fayda sağlayacağı yöntemleri aklınızda bulundurun, ancak bu iyi kazanılmış zamanın tadını çıkarın ve eğlenmenize bakın. Geç saatlere kadar oturun, öğlene kadar uyuyun, telefonunuzu ve e-postalarınızı yok sayın ve geceleri dans etmeye gidin!

Bilgi İstek Talebi

Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız

Her türlü sorunuz, öneriniz veya daha fazla bilgi almak istediğiniz konular için bilgi talep formumuzu doldurun. En kısa zamanda size geri dönüş sağlayacağız.

Tebrikler Ekstra İndirim Kazandınız

Test Kapat

Talebiniz İletildi

Sizinle tanışacağımız için şimdiden heyecanlıyız.

Biz Sizi Arayalım

Sizinle tanışmak için heyecanlıyız

Sorularınız, önerileriniz veya bilgi almak istediğiniz herhangi bir konu için iletişim bilgilerinizi bırakın, uzman ekibimiz sizinle iletişime geçsin.
[bws_google_captcha]